Skip to content

Zapobieganie rakowi szyjki macicy w rozwijającym się świecie

2 lata ago

615 words

Rozmaz papowy przekształcił raka szyjki macicy z wiodącego zabójcy w rzadką chorobę w Stanach Zjednoczonych. Jednak niewiele krajów dysponuje zasobami i infrastrukturą niezbędną do organizowania zorganizowanych programów badań przesiewowych, tak więc najbiedniejsze regiony świata ponoszą ciężar tej choroby. Większość kobiet w krajach o niskim dochodzie nie ma dostępu do rutynowych badań przesiewowych: tylko 5 procent przeszło badanie cytologiczne w ciągu ostatnich pięciu lat.1 W niektórych częściach Ameryki Łacińskiej i na Karaibach więcej kobiet umiera na raka szyjki macicy niż na powikłania porodowe. . Ostatnio kilka krajów, w tym Chiny, Kostaryka i Indie, rozpoczęło kampanie mające na celu zwalczanie raka szyjki macicy, wprowadzając tanie techniki przesiewowe, takie jak oględziny za pomocą kwasu octowego lub jodu. Dzięki tym technikom komórki przedrakowe tymczasowo zmieniają kolor, umożliwiając lekarzom identyfikację i leczenie nieprawidłowych zmian chorobowych podczas jednej wizyty, minimalizując w ten sposób utratę kontroli. Niektóre z tych krajów badają również badanie krwi na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) w celu identyfikacji szczepów wysokiego ryzyka prowadzących do raka szyjki macicy.
Częstość występowania raka szyjki macicy na poziomie 100 000. Adaptacja z GLOBOCAN 2002, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, Lyon, Francja, 2004 (www-dep.iarc.fr).

Kiedy badania przesiewowe są dostępne dla kobiet w każdym wieku, ma to ogromny wpływ. W USA odsetek zachorowań na raka szyjki macicy spadł o 75 procent od czasu wprowadzenia smugi Pap, ponad 40 lat temu. Działania profilaktyczne skierowane wyłącznie do młodych kobiet odniosły ograniczony sukces, ponieważ rak szyjki macicy dotyka głównie starszych kobiet. W Meksyku ogólnokrajowa inicjatywa przesiewowa nie zmniejszyła wskaźników śmiertelności, częściowo dlatego, że młode kobiety w miastach były wielokrotnie badane, podczas gdy wiele starszych kobiet nie miało dostępu do testów.2 Jedno z badań sugerowało, że ryzyko związane z ryzykiem raka szyjki macicy zmniejsza się o 25 lat. do 35% w przypadku kobiet w wieku powyżej 35 lat poddawanych pojedynczemu badaniu przesiewowemu za pomocą kontroli wzrokowej za pomocą kwasu octowego lub testowania HPV i leczy się zmiany przedrakowe. W wielu regionach badania ginekologiczne pozostają jednak głęboko napiętnowane. Na przykład w Republice Południowej Afryki egzaminy miednicy często określa się jako poddanie się .
Wprowadzenie szczepionki przeciwko HPV może wspierać kampanie profilaktyczne poprzez zmniejszenie rozprzestrzeniania się wysokiego ryzyka szczepów wirusa (typy 16 i 18 wirusa HPV). Chociaż wydaje się, że występuje regionalna heterogeniczność w zakresie występowania typów wysokiego ryzyka, wielu nadal ma nadzieję, że szczepionka przeciwko HPV zrewolucjonizuje programy zapobiegania rakowi szyjki macicy3. Niestety, kobiety najbardziej potrzebujące mogą mieć najtrudniejszy czas na zaszczepienie się, ponieważ Szczepionka, szacowana na 300 $ do 500 $ za kurs, może być zbyt kosztowna dla wielu krajów rozwijających się.
Oprócz kosztów obawia się, że szczepionka może mieć negatywny wpływ na badania przesiewowe – oferując fałszywe bezpieczeństwo szczepionym kobietom, które mogą błędnie sądzić, że nie muszą już poddawać się rozmazom Pap. Chociaż przyszłe działania prewencyjne mogą skupiać się na optymalizacji szczepionki przeciwko HPV lub opracowywaniu ukierunkowanych testów molekularnych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, większość ekspertów uważa, że postęp ten nie sprawi, że narzędzia do badań przesiewowych staną się przestarzałe, ponieważ miliony kobiet były już narażone na zakażenie HPV Zamiast tego twierdzą, że kluczowe znaczenie będzie miało uproszczenie badań przesiewowych i powszechne szczepienie jako nowy standard opieki.
Author Affiliations
Drs. Katz i Wright są członkami redakcji w czasopiśmie.

[więcej w: stomatolog na nfz łódź, dentysta na nfz kraków, psychoterapia rodzinna ]
[patrz też: hepaslimin opinie, trifas cor, atara golden ]

0 thoughts on “Zapobieganie rakowi szyjki macicy w rozwijającym się świecie”