Skip to content

Traumatyczne porażenie nerwu czaszkowego

2 lata ago

343 words

Baker and Cannon (wydanie 3 listopada) opisują pacjenta z lewostronną opadanie powiek i rozszerzeniem źrenic po urazie czaszki. Obliczony tomograficzny skan w panelu C obrazu pokazuje fragment kości posteruedialny dla grzbietowego grzbietu, sugerujący złamanie przedniej części kości rąbkowatej, zamiast uszkodzenia sella turcica, które znajduje się bardziej przyśrodkowo i czaszkowo i nie być widocznym na przedstawionym plasterku. Złamanie przedniej kości rąbkowatej może wpływać na trzeci nerw czaszkowy (okoruchowy), jak również ósmy (nerw akustyczny). Odpowiada to doskonale objawom klinicznym, jakim jest rozszerzenie źrenic (część przywspółczulna trzeciego nerwu) i opadanie powieki (część ruchowa trzeciego nerwu), szumy uszne i zawroty głowy (ósmy nerw). Kombinacja tych objawów jest nieprawdopodobna u pacjenta ze złamaniem tureckiego sella. Dokładne badanie kliniczne obejmujące reakcje źrenic i ruchy gałek ocznych byłoby niezwykle pomocne w zlokalizowaniu traumatycznego uszkodzenia.
Johannes RM Cruysberg, MD, Ph.D.
Thomas Theelen, MD, Ph.D.
Radboud University Nijmegen Medical Center, 6525 EX Nijmegen, Holandia
Odniesienie1. Baker C, Cannon J. Urazowe porażenie nerwu czaszkowego. N Engl J Med 2005; 353: 1955-1955
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają: Drs. Cruysberg i Theelen podnieśli kilka interesujących punktów. Ich nieporozumienie z naszym opisem złamania może być związane z różnicą w terminologii. W rzeczywistości, sella turcica to fossa w kości klinowej, która jest pęknięta na obrazie w raporcie. Być może lepiej byłoby opisać uszkodzenie jako złożone złamanie bocznego aspektu kości klinowej. Nasi neuroradiolodzy nie zgadzają się, że obraz pokazuje złamanie przedniej kości ropnej.
Na koniec, w odniesieniu do dokładnego badania klinicznego, zwracamy uwagę, że pacjent był zaintubowany i sparaliżowany po przybyciu do ośrodka urazowego. Odpowiednie badania przeprowadzono, gdy pacjent ustabilizował się i ekstubował.
Christopher C. Baker, MD
Jeremy Cannon, MD
Beth Israel Deaconess Medical Center, Boston, MA 02215
[hasła pokrewne: nfz przeglądarka skierowań na leczenie sanatoryjne, zalecenia po ekstrakcji zęba, rezonans magnetyczny glowy cena ]
[hasła pokrewne: aktywator wody atara golden, trafico, metformax sr 500 ]

0 thoughts on “Traumatyczne porażenie nerwu czaszkowego”