Skip to content

Podręcznik wyprysku atopowego

2 lata ago

477 words

Podręczniki to na ogół małe książki, które służą jako przewodnik do nauki. Podręcznik wyprysku atopowego nie jest małą książką. Jego 613 ogólnie dobrze napisane strony są pogrupowane w 66 rozdziałach i same stanowią traktat; to coś dobrego. Sporo czasu spędziłem na długiej podróży samolotem, ucząc się niuansów egzemy atopowej z tej książki. Rozdziały dotyczące klinicznych aspektów atopowego zapalenia skóry obejmują nie tylko objawy przedmiotowe i podmiotowe, ale także cierpienie, które pacjenci cierpiący na tę chorobę cierpią z powodu szalejącego świądu i oczywistej wysypki. Diagnoza może być trudna, a subtelności podejmowania decyzji są omawiane. Podobały mi się rozdziały dotyczące patofizjologicznych cech tego zaburzenia, a argumenty dotyczące różnych pierwotnych przyczyn, w tym zaburzeń genetycznych, alergicznych, immunologicznych, środowiskowych, nerwowych i strukturalnych (anormalnych zaburzeń), są dobrze naświetlone. Pomocna jest podklasyfikacja atopowego zapalenia skóry w tak zwane formy wewnętrzne i zewnętrzne .
Rozdziały dotyczące zarządzania są jednak słabsze. Nie wspomina się o kompresach mokrych, które są bezpieczne i niewiarygodnie skuteczne, i żaden rozdział nie zajmuje się specjalnie wyborem leczenia ogólnoustrojowego – takiego jak interferon-., cyklosporyna, metotreksat i azatiopryna – lub hospitalizacją. Rozdział dotyczący terapii uzupełniających jest zaskakująco bardziej szczegółowy, oparty na danych i intrygujący.
We wstępie redaktorzy twierdzą, że są dumni z tego, że są ekspertami z całego świata. Ale według moich obliczeń 56 ze 107 autorów pochodzi z Niemiec, w tym z trzech redaktorów; 98 pochodzi z Europy. Żadna z nich nie pochodzi z Afryki, Australii ani Ameryki Południowej, chociaż reprezentowana jest Arabia Saudyjska. Jest to niefortunne, ponieważ atopowe zapalenie skóry jest silnie uzależnione od czynników środowiskowych. Eksperci z różnych klimatów i tradycji mogą dzielić się interesującymi i pouczającymi doświadczeniami w leczeniu pacjentów, którzy mają różne geny i różne kolory skóry i mogą otrzymywać różne leki w różnych systemach opieki.
Pomimo tych niedostatków podobała mi się książka. Jako egzema-plik, kupiłbym to. Książka pokazuje, że wiele wiemy i jest to encyklopedyczna wzmianka. Badacz szybko zauważy wiele żyznych pól do zbadania. Obserwatorzy biologii zastanowią się nad działaniem ceramidów, cytokin i inhibitorów fosfodiesterazy 4. Rozdziały dotyczące genetyki są interesujące, chociaż frustrujące jest to, że nie wiemy więcej o tym, jak działają geny w tej chorobie, w których związek genetyczny wydaje się oczywisty.
Ta książka ma miejsce na mojej półce obok pierwszego wydania, wydanej ponad 15 lat temu. W rzeczywistości często ma miejsce w moich rękach. Być może redaktorzy przewidzieli ten wynik, gdy zdecydowali się nazwać swoje kompendium podręcznikiem .
Mark V. Dahl, MD
Mayo College of Medicine, Scottsdale, AZ 85259

[patrz też: szpital górniczy sosnowiec poradnie, darsonval przeciwwskazania, koral morawica ]
[przypisy: koral morawica, winobranie zielona góra 2014, sobieradek łódź ]

0 thoughts on “Podręcznik wyprysku atopowego”