Skip to content

Potencjał szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego

2 lata ago

554 words

Przewidywana licencja w ciągu najbliższych trzech miesięcy szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) stanowiłaby ważny postęp w zakresie zdrowia publicznego przeciwko rakowi szyjki macicy i innym, rzadziej występującym rodzajom raka, w tym odbytu, penisa, pochwy i sromu. Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) przeprowadza sześciomiesięczny priorytetowy przegląd badanej szczepionki HPV firmy Merck i powinna ogłosić decyzję o przyznaniu licencji do 8 czerwca. Pytania pozostają jednak o potencjalnych konsekwencjach behawioralnych rutynowego szczepienia nastolatków przeciwko seksualnie nabytej infekcji. , a reakcja społeczeństwa jest niepewna. Infekcja HPV narządów płciowych jest powszechna, a każdego roku w Stanach Zjednoczonych szacuje się 6,2 miliona nowych infekcji. Chociaż większość infekcji jest bezobjawowych i przejściowych, uporczywa infekcja onkogennymi typami HPV jest poważnym problemem zdrowotnym. Rak szyjki macicy jest 11 najczęstszym nowotworem wśród kobiet w Stanach Zjednoczonych – szacuje się, że w 2005 r. Odnotowano 10 370 nowych przypadków i 3710 zgonów. Występują różnice rasowe i społeczno-ekonomiczne; ponad połowa wszystkich przypadków występuje u kobiet, które nigdy nie były lub rzadko były badane. Wśród kobiet w krajach rozwijających się, w których często brakuje skutecznych programów badań przesiewowych (patrz strona 1110), rak szyjki macicy jest drugim najczęstszym nowotworem i główną przyczyną śmierci związanej z rakiem.
Wysoki stopień dysplazji płaskonabłonkowej i śródnabłonkowa zmiana spowodowana infekcją HPV nabłonka szyjki macicy.
Dwie badane szczepionki przeciwko HPV oparte są na technologii wynalezionej w National Institutes of Health i licencjonowanej w celach komercyjnych.1,2 Firma Merck przygotowała czterowalentną szczepionkę do stosowania u mężczyzn i kobiet, podawaną w trzech dawkach (0, 2 i 6 miesięcy). Głównym powodem szczepienia mężczyzn jest zapobieganie przenoszeniu HPV na kobiety lub na innych mężczyzn. Szczepionka została zaprojektowana w celu ochrony przed typami HPV 16 i 18, które są odpowiedzialne za około 70 procent przypadków raka szyjki macicy, odbytu i narządów płciowych oraz typów HPV 6 i 11, które powodują około 90 procent przypadków kłykcin kończystych narządów płciowych . Te dwa ostatnie typy powodują również około 90 procent przypadków nawracającej brodawczakowatości dróg oddechowych, rzadkiej, ale wyniszczającej choroby, która może wystąpić zarówno u niemowląt, jak i dorosłych, w których brodawki przeszkadzają w drogach oddechowych; pacjenci mogą wymagać wielu zabiegów chirurgicznych w celu usunięcia przeszkód.
GlaxoSmithKline testuje, do stosowania u kobiet, dwuwalentną szczepionkę przeciwko HPV typu 16 i 18, która jest również podawana w trzech dawkach (w 0, i 6 miesiącu). Obie szczepionki składają się z cząstek podobnych do wirusa brodawczaka, które są pustymi skorupami wirusowych białek strukturalnych. Uważa się, że chronią one przed zakażeniem HPV głównie przez indukowanie wytwarzania przeciwciał neutralizujących, zapobiegając w ten sposób rozwojowi śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy – prekursorowej zmianie inwazyjnego raka szyjki macicy – i innym zmianom przedrakowym.
Szczepionki przeciwko HPV nie zapobiegną zakażeniom innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, ani ich wprowadzenie nie wyeliminuje potrzeby badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy; badania przesiewowe będą nadal niezbędne do wykrywania nowotworów i zmian przedrakowych powodowanych przez inne typy HPV, jak również wszelkich nowotworów u kobiet, które nie zostały zaszczepione lub są już zarażone HPV
[patrz też: szpital inowrocław poradnie, oddział rehabilitacji kardiologicznej, szpital górniczy sosnowiec poradnie ]
[hasła pokrewne: zsz brusy, dentysta zgorzelec, lemar olsztyn ]

0 thoughts on “Potencjał szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego”