Skip to content

Niesprawność społeczna a zdrowie publiczne

2 lata ago

676 words

Postępy medyczne często koncentrują się na dostosowaniu biologii do radzenia sobie w nieprzyjaznym środowisku – naprawie szkód spowodowanych czynnikami zakaźnymi, fast food, tytoniem, przemocą, wypadkami samochodowymi i innymi przeciwnościami losu. Laboratoria na całym świecie poszukują w naszych genach przyczyn i leków na nadciśnienie, cukrzycę, a nawet złamane serca. W przeciwieństwie do tego, niewielki wysiłek idzie do zmieniających się środowisk, które powodują choroby. Jednak środki sanitarne odgrywają większą rolę niż antybiotyki w łagodzeniu chorób zakaźnych; wzrost standardu życia przebija zaawansowaną technologię medyczną jako drogę do długowieczności; a współczesne epidemie cukrzycy, nadciśnienia i chorób sercowo-naczyniowych są spowodowane przez człowieka – te zaburzenia praktycznie nie istniały, nawet wśród osób starszych, w społeczeństwach przedindustrialnych.
Kuszące jest przypisywanie związku przyczynowo-skutkowego między genami a środowiskiem, tak jakby kroiło ciasto; intuicja mówi, że jeśli genetyczna predyspozycja wyjaśnia 70 procent, pozostało tylko 30 procent czynników środowiskowych. Ale intuicja jest zła. Fenyloketonuria jest jednocześnie w 100 procentach genetyczna i w 100 procentach ekologiczna. Bez tego genu choroba nie istnieje i bez dietetycznej ekspozycji na fenyloalaninę nie ma choroby. W podobny sposób żaden europejczyk nie chorował na tytoń przed rokiem 1492, niezależnie od genetycznych skłonności do palenia tytoniu.
Moc i pozycja kształtują środowisko każdej osoby. Niektórzy ludzie kupują prywatne środowiska izolowane od szkodliwych obelg – domy bezołowiowe na zielonych przedmieściach, gdzie sklepy są zaopatrzone w designerskie warzywa. Inni dorastają wśród zbrodni, ubóstwa, sklepów monopolowych i McDonalda. Dla niektórych wysoki poziom hemoglobiny glikozylowanej oznacza osobistego trenera, wyśmienite sałatki i skrupulatne monitorowanie poziomu glukozy. Dla bezdomnych oznacza to jedzenie wszystkiego, co jest dostępne, stopy, które często są zimne i mokre, i nie ma miejsca do przechowywania insuliny, a tym bardziej glukometru.
Niesprawiedliwość społeczna i zdrowie publiczne są nieocenionym źródłem wiedzy o tym, w jaki sposób nierówności rodzą złe zdrowie. W każdym rozdziale wybitni uczeni dokonują przeglądu jednego aspektu tego nadrzędnego tematu. Pierwsza sekcja dotyczy konkretnych populacji, takich jak biedni, kobiety, dzieci i więźniowie. Drugi analizuje takich mediatorów zdrowia, jak przemoc, zagrożenia zawodowe i brak opieki medycznej. Każdy rozdział zamyka krótka sekcja co należy zrobić , temat poruszony szerzej w końcowej części szczegółowej dyskusji na temat promowania sprawiedliwości medycznej poprzez edukację, badania, propagowanie praw człowieka i inne metody.
Ta świetna książka rzuca wyzwanie czytelnikom dzięki innowacyjnym koncepcjom i bogactwu ciekawych faktów. Rozdział szerzej omawiający masowe uwięzienie ubogich w Ameryce jest szczególnie szokujący. Zaledwie 5 procent światowej populacji ma 25 procent więźniów; 300 000 osób jest więzionych za przestępstwa związane z marihuaną rocznie; a 2,5 miliona dzieci w wieku szkolnym ma rodzica w więzieniu. Kolejny rozdział wyjaśnia historyczne źródła nierówności mieszkaniowych: redlinowanie przez banki jest tylko ostatnią z długiej serii polityk, które pomogły białym i zablokowanym Czarnym w gromadzeniu aktywów mieszkaniowych, odtwarzając dyskryminujące skutki Homestead Act z 1862 roku i GI Bill of 1944 Międzynarodowa analiza dokumentów wskazuje na nierówności (najbogatszy procent światowej populacji otrzymuje taki sam dochód, jak wszystkie te z 57% łącznie) i oskarża międzynarodowe instytucje finansowe, które zmusiły biedne kraje do cięcia wydatków na ochronę zdrowia. Rozdział dotyczący nierówności w amerykańskiej opiece medycznej analizuje, w jaki sposób prywatni ubezpieczyciele zdrowotni przetrzymują zakładników Amerykanów w niesprawiedliwym i biurokratycznym systemie finansowania opieki zdrowotnej i udali się do programu części D Medicare.
Ta książka jest idealna jako podręcznik do kursów, które odnoszą się do społecznych podstaw złego stanu zdrowia. Powinno być szeroko czytane przez decydentów i praktyków, którzy szukają pasjonującej i naukowej analizy zmian społecznych, które pozwolą uniknąć ogromnego cierpienia.
Steffie Woolhandler, MD, MPH
David U. Himmelstein, MD
Cambridge Hospital, Cambridge, MA 02139
[email protected] harvard.edu
[więcej w: mydło alepp, apteka dyżurna wieliczka, stomatologia wroclaw ]
[podobne: hemikolektomia, bosman mogilno, stanwex ]

0 thoughts on “Niesprawność społeczna a zdrowie publiczne”